Identifying compaNies and Victims in the Exploitation phase to disRupt the financial business model of adult and child labour Trafficking (INVERT)
< • >
A (felnőtt és gyermek) munkacélú kizsákmányolás pénzügyi modelljének kidolgozása az áldozatok és a vállalatok azonosítása és a kizsákmányolás megakadályozása érdekében
101101914 – INVERT
Az INVERT az Európai Bizottság Belső Biztonsági Alapja által társfinanszírozott projekt az ISF-2022-TF1-AG-THB felhívás keretében. A projekt száma: 101101914.
Az Európai Bizottság kijelölt projektfelelőse: Katarina Tiger.
A projekt 24 hónapig tart, 2023. június 1. és 2025. május 31. között, és a konzorcium az alábbi hét partnerből áll:
– Università Cattolica del Sacro Cuore (UCSC) – a koordinátor;
– Procura della Repubblica presso il Tribunale di Palermo (PRP);
– Victim Support Europe AISBL (VSE);
– Országos Kriminológiai Intézet (OKRI)
– Ministero della Difesa, Comando Generale dell’Arma dei Carabinieri (CCTL);
– Osservatorio sulla Sicurezza e Difesa CBRNE (OSDIFE).
A projekt kitűzött céljai:
♦A felnőtt- és gyermekkereskedelem bűnözői üzleti modellje kizsákmányolási szakaszának megszakítása két (vállalat- és áldozatközpontú) kockázatértékelési eszközből álló prototípuscsomag kifejlesztésével, amelyet az ügyészségek és rendészeti szervek használhatnak Európában.
♦ A nemzetközi együttműködés és kapacitásépítés erősítése az ügyészségek és rendészeti szervek között Európában a felnőtt- és gyermekkereskedelemmel kapcsolatos nyomozás és büntetőeljárás terén.
A projekt hivatalos honlapja: https://invert-project.eu/about-the-project/
♦ KONFERENCIA – 2024. június 6., Budapest »
Az Európai Unió finanszírozásával. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerzők sajátjai és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé. |
Korrupciós kockázat, kockázatos korrupció?
A csekély súlyú és nagy volumenű korrupció elhatárolási szempontjai
101014783 — CRITCOR
A CRITCOR-projekt az Európai Unió HERCULE III programja keretében valósult meg 2021. január 1. és 2022. április 30. között. Az Országos Kriminológiai Intézet által vezetett projektben Portugália, Németország, Olaszország, Hollandia, Nagy-Britannia, Lengyelország, Csehország és Románia szakértői vettek részt, hogy támogassák és elősegítsék a tizenöt hónapos együttműködés sikeres megvalósítását. Célunk az volt, hogy összegyűjtsük és megosszuk a korrupció kérdéseivel kapcsolatos ismereteket oly módon, hogy az információkat mind az elméleti, mind a gyakorlati szakemberek egyaránt hatékonyan tudják hasznosítani, továbbá, hogy a hazai és külföldi „jó gyakorlatok” ismeretanyagát és integrált elemzését olyan szakemberek számára is elérhetővé tegyük, akik érdemi segítséget nyújtanak a korrupciós bűncselekmények hatékony üldözéséhez, felderítéséhez és a megfelelő büntetőjogi eszközök megtalálásához.
A projekt sikeres megvalósítása érdekében négy pillérre épülő programot állítottunk össze, amelynek keretében a közel másfél év alatt workshopokat, tréningeket, konferenciát szerveztünk, projekt-honlapot hoztunk létre, továbbá egy a részt vevő országok közreműködésével készült angol nyelvű esettanulmány-kötetet; egy nemzetközi tapasztalatcserén alapuló tréningkötetet; továbbá egy ún. eszköztárat (Toolkit) publikáltunk, utóbbi két kiadványt magyar és angol nyelven is.
A 2022-ben több mint száz hazai és külföldi elméleti és gyakorlati szakember részvételével lezajlott zárókonferencia összefoglalta a projekt eredményeit, bemutatta a korrupció különböző nemzetközi nézőpontjait és az EU pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló eszközöket, valamint megvitatta a korrupció jogi és kriminológiai perspektíváját. A résztvevők megállapították, hogy a korrupció témája nagyon összetett, és bár bizonyos szempontból országonként eltérő, a jelenség főbb jellemzői sok közös vonást mutatnak, ezért érdemes nemzetközi szinten is elemezni. A kisebb és magasabb szintű korrupció mutatói és megkülönböztető jegyei korántsem egyértelműek. Mivel az egyes jogszabályok országonként eltérőek, rendkívül nehéz teljesen közös pontokat találni, mert a jog és a kriminológia nyelve nem azonos. Míg a jog bizonyos jogszabályi pontokban és előre meghatározott szankciókban gondolkodik, addig a kriminológia mint tudomány mindig „jelenségként” határozza meg a problémákat.
Kiadványaink a korrupció elméleti aspektusait tartalmazzák hazai és nemzetközi szempontból. A képzési anyag a korrupció területén, a nyomozás és a büntetőeljárás során felmerülő lehetséges problémákra és dilemmákra összpontosít. Az eszköztár hasznos eszközként működhet a magyar – és a külföldi – rendőrök és ügyészek számára, hogy a korrupcióval kapcsolatos nyomozásukat minél hatékonyabban fejleszthessék. Ez a szisztematikus áttekintés jól megalapozott ismereteket nyújt a szakembereknek a nyomozás lépéseinek helyes sorrendjéről.
Mind a szóbeli programok, mind az írásos anyagok nagy nyilvánosságot kaptak, közvetlenül mintegy 380 – és közvetve ennél sokkal több – érdeklődőhöz jutottak el.
RÉSZTVEVŐK
Munkatársak »
Együttműködő partnerek »
RENDEZVÉNYEK
Workshop 1 – Kick-off meeting, 2021. március 22–23. (online)
A csekély súlyú és nagy volumenű korrupció elhatárolási szempontjai:
szakértői szempontok
Absztrakt, prezentációk, program »
Workshop 2 – 2021. június 21–22. (online)
A csekély súlyú és nagy volumenű korrupció elhatárolási szempontjai:
elsődleges eredmények
Absztrakt, prezentációk, program »
Tréning – 2021. november 22–23. (online)
A korrupciós bűncselekmények felderítési, vádemelési, ítélkezési gyakorlata
Absztrakt, prezentációk, program »
Zárókonferencia – 2022. március 21–22. (online)
A csekély súlyú és nagy volumenű korrupció elhatárolási szempontjai:
a kutatás eredményei
Absztrakt, prezentációk, program »
PUBLIKÁCIÓK *
Tanulmánykötet (Countries' Case Studies) »
Tréningkötet (Training Material) »
Kézikönyv (Toolkit) »
* Az angol nyelvű kiadványok az "OKRI Kötetek" rovatban megtekinthetők.
KAPCSOLÓDÓ ELEMZÉSEK, PREZENTÁCIÓK
♦ Kó József: Korrupciós bűncselekmények és bűnelkövetőik Magyarországon.
A második elemzés eredményei. Összefoglaló
♦ Éva Inzelt: Distinguishing criteria between petty and high-ranking corruption:
Preliminary results I (GRECO)
♦ Krisztina Farkas: Distinguishing criteria between petty and high-ranking corruption:
Preliminary results II (GRECO)
ARCHÍVUM – LEZÁRULT PROJEKTEK
◊ Tackle Insecurity in Marginalized Areas (MARGIN) »
◊ Balkan Criminology Network »
◊ Political motivated crime in the light of current migration flows (POMIGRA) »